Publikováno Bře 21 , 2014 v Dům a byt

Splňte si sen a postavte si dům snů za pomoci architekta

0 Komentářů
Splňte si sen a postavte si dům snů za pomoci architekta

Pokud se rozhodnete pro novostavbu objektu či pro rekonstrukci stávajícího objektu v prvé řadě je nejdůležitější pečlivě promyslet váš záměr. Sepsat si, co vlastně od projektu očekáváte, jaké využití plánujete a jaké požadavky byste chtěli naplnit. Pokud už máte jakousi představu dalším krokem je kvalitní příprava. Základem je dobře zpracovaný projekt a dokumentace. Jedině tak může celková stavba dopadnout podle vašich představ. Jestliže chcete, aby dům skutečně správně fungoval, je nesmysl pouštět se do amatérského plánování. Je sice pravda, že je to bydlení pro vás, ale s největší pravděpodobností pro to nemáte zkušenosti, ani potřebné vědomosti. V takové situaci je na místě požádat o pomoc odborníka – architekta.

Spolupráce s architektem nefunguje tak, že by si sám navymýšlel, co a jak bude a vás nerespektoval. Naopak. Vy jste klient, kterému se z větší části musí architekt podřídit. Přeci jen jsou to vaše peníze a vaše investice a jeho honorář se víceméně odvíjí od míry vaší spokojenosti. Vzájemná spolupráce funguje na principu dialogu. Zapotřebí je několik schůzek, na kterých proberete vaše i jeho záměry. Prací architekta je pochopit jak vaše rodina funguje, na jaký způsob života jste zvyklí a co vlastně k pohodlnému životu potřebujete. Jeho úkolem totiž není pouze technická stránka projektu, nýbrž i celkové fungování. Architekti by měli docílit toho, že jednotlivé funkce a provozy domu se navzájem nebudou křížit a překážet si. Podstatné je také umístění objektu na pozemek a orientace domu ke světovým stranám. Neméně podstatné jsou i normativní předpisy, které se pro zkolaudování domu musí dodržovat. Jedná se o předpisy, které jsou zákonem dané. Dobrý architekt má všechny tyto principy v malíčku a vy budete mít jistotu, že projekt dopadne dobře.

Kromě tohoto všeho je také neodmyslitelnou součástí práce architekta dát domu estetickou formu. Vytvořit z domu architektonicky zajímavé dílo. Toho může architekt dosáhnout nejen dispozičním, ale i například materiálovým a tvarovým řešením.

Během celé tvorby projektu probíhají konzultace mezi architektem a klientem. Během celého vývoje můžete vyjadřovat svá přání a představy. Architekt je s vámi probere a pokusí se vám nastínit i alternativní řešení, která by mohla eventuelně přicházet v úvahu. Když projekt dospěje do finální podoby, architekt většinou provádí i autorský dozor při realizaci.

Práce architekta tedy, jak už bylo naznačeno, probíhá v několika fázích. První je úvodní schůzka, kde se vytyčí základní záměry. Pak následuje analytická část a koncepční návrh. Koncept je nápad, forma, která bude provázet celý projekt. Je to základní idea, na které celý projekt víceméně stojí. Pak už přichází architektonická skica, která lépe ilustruje formu budovy. Může se jednat o vlastní skicu, nebo 3D model. Díky těmto prostředkům si investor udělá lepší představu o architektových záměrech. Ve finální fázi dochází ke zpracování architektonické studie. Jedná se o technické výkresy, které současně slouží jako projektová dokumentace.

V kompetenci architekta je i vyřešení vnitřku domu. Dům vytváří svůj specifický interiér. Pokud chcete, aby interiér i exteriér byly v souladu, je dobré nechat jej vyřešit tutéž osobu. Přeci jen každý člověk používá jiné principy a způsoby a nejlepšího výsledku pravděpodobně dosáhnete tímto způsobem.

Spousta lidí si myslí, že architekt je drahý přežitek. Je to ale nepravdivé tvrzení. Můžete si být téměř jistí, že finance vydané za architekta ušetříte na provozu domu či na celkovém řešení a provedení. Architekt totiž ví, jak dům má fungovat a jak funguje. Dokáže tedy jednotlivé provozy skloubit tak, aby docházelo k téměř nulovým ztrátám. A ani tak práce architekta není o nic víc drahá než projektová dokumentace od projektanta.

Zanechte komentář

Kontakt:

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat na

Provozovatel portálu:

Archiv