Publikováno Úno 21 , 2015 v Dům a byt

Sanace vlhkého zdiva

0 Komentářů
Sanace vlhkého zdiva

Staré domy mají bezesporu své kouzlo, ale při jejich rekonstrukci vás může čekat spousta problémů. Jedním z těch vážnějších může být hromadění vlhkosti v interiéru dané špatnými izolačními vlastnostmi zdiva. Pak přichází na řadu složité rozhodnutí – zbourat či nezbourat?

Pokud se rozhodnete starý objekt v nevyhovujícím stavu zachránit, je nutné zvolit optimální sanační zásah. Posouzení stavu objektu a navrhnutí nejlepší metody sanace byste měli v každém případě nechat na odbornících.

Proč vůbec k vlhnutí zdiva a dalším problémům s tím spojených dochází? Na vině je většině případů nefunkční nebo nedostatečná izolace, která má za následek kapilárního vzlínání vody ve stavebních konstrukcích.  Vyšší  tepelná vodivost zdiva vede k nepřiměřeným teplotním a tím pádem i ekonomickým ztrátám. Za vytápění si notně připlatíte, a pokud nechcete mít na omítce vlhké mapy a plíseň, budete muset velmi často větrat.

Co dělat s vlhkým zdivem

Postup práce zavisí samozřejmě na aktuálním stavu zdiva a objektu obecně. Nejprve je nutné posoudit stav a složení zdiva, především jeho vlhkost a salinitu. Poté se vybere vhodná sanační technologie. Aby došlo k dobrému propojení nových dodatečných izolací s těmi stávajícími, hraje klíčovou roli posouzení izolační roviny sanačního zásahu.

Podřezání zdí

Klasickým způsobem podřezání soudržných cihlových zdí, je podřezání řetězovou pilou. Podřezání zdiva začíná proříznutím spáry mezi cihlami v délce do 1 m a do drážky se vloží izolace na bázi PE, PVC nebo sklolaminátu o tloušťce 2,0 mm. Nutné je statické zajištění zdi natlučením rozpěrových plastových klínů o vysoké únosnosti. Tak se pokračuje po celé délce zdi a prostory mezi klíny se vyplní cementovou suspenzí.

Další, finančně náročnější možností, je podřezání zdiva diamantovým lanem, kterou lze na rozdíl od prvního způsobu použít u všech typů vlhkého zdiva, včetně podřezání betonu a dalších opravdu tvrdých materiálů. Dalším rozdílem je možnost vertikálního řezu. Do předem provrtaných otvorů se vloží řezné lano a pomocí kladek se vytvaruje rovina řezu. Řezání se děje pohybem lana s kovovými prstenci s nalepenými průmyslovými diamanty.  Zbytek postupu, tedy vkládání izolačního materiálu do drážky, je stejné jako v případě  podřezání řetězovou pilou.

Zanechte komentář

Kontakt:

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat na

Provozovatel portálu:

Archiv