Publikováno Čvc 31 , 2012 v Služby & Zajímavosti & Zdraví

Řešení nadměrného pocení

0 Komentářů
Řešení nadměrného pocení

Děkujeme, že jste navštívili náš informační portál. Zdraví a zdravý životní styl je bezesporu jedním z nejžádanějších témat, takže dnešním článkem jistě potěšíme všechny, které trápí nadměrné pocení.

Pocení je sice naprosto přirozený proces, kterým tělo reguluje svoji teplotu, zvlhčuje se a ochlazuje. Například psi potní žlázy nemají a ochlazují se vyplazeným jazykem. Některé z nás ale trápí pot, za který může nemoc hyperhidróza, neboli trvale zvýšená činnost potních žláz. Když už si nevystačíte se vzdušným oděvem, sprchováním několikrát denně a antiperspiranty, navštivte dermatologa. Jistě se zde dozvíte o botulotoxinu.

Botulotoxin je neurotoxin, tedy jed, který zjednodušeně řečeno, zablokuje produkci potu v potních žlázách. Aplikace se provádí velmi tenkou inzulinovou jehlou vpichy blízko sebe přímo do kůže postiženého místa v podobě pupínků, podobně jak tomu bývá po komářím píchnutí. Kůže se předem znecitliví anestetickou mastí. Pocení v místech léčby obvykle ustupuje do pěti až sedmi dnů a zpravidla vydrží asi šest měsíců. Odbouráváním látky se účinek botulotoxinu postupně zeslabuje. Kůru lze bez problémů opakovat.

O botulotoxinu jste možná slyšeli už v souvislosti s vyrovnáváním vrásek. Injekční stříkačkou se velmi malé množství vstříkne do problémové oblasti, mimické svaly se zjednodušeně řečeno, přestanou hýbat, a vrásky se přestanou tvořit. Díky metodě založené na stejném principu dnes lékaři dokáží odstranit i nadměrné pocení. Jed botulotoxin zapůsobí na potní žlázy, které přestanou tvořit pot. Otakar Lucák (na obrázku) považuje tento způsob odstranění nadměrného pocení v současné době za nejlepší. Je to bezpečný, šetrný a „elegantní“ metoda. Pacientovi zabere asi dvacet minut až půl hodiny, tedy dobu, po kterou mu lékař velmi tenkými jehličkami vpraví botulotoxin v malých dávkách do kůže v místě, kde se vyskytují potní žlázy. Před tím jsou pacientovi místa vpichu znecitlivěny speciální mastí. Pokud se injekce botulotoxinu píchají do plosek nohou nebo do rukou, tedy oblastí velmi citlivých, může lékař pacienta i krátce uspat. Po injekcích zmizí stopy do několika hodin, jen zcela výjimečně se může udělat ojedinělá drobná modřinka, která se rychle ztratí. Nadměrné pocení ustoupí zhruba do pěti až sedmi dnů a efekt vydrží v průměru asi půl roku.

Toto téma nám přiblížil primář MUDr. Otakar Lucák (na obrázku), Klinika plastické chirurgie Ostrava

Zanechte komentář

Kontakt:

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat na

Provozovatel portálu:

Archiv