Publikováno Kvě 24 , 2012 v Služby & Zajímavosti & Zdraví

Proteinová ketogenní dieta (KEN)

1 Komentář
Proteinová ketogenní dieta (KEN)

Podle průzkumů neexistuje v moderním světě žena, která by nechtěla shodit alespoň několik kilogramů. Kdo někdy zkoušel diety, moc dobře ví, že vše je o vůli a žádné zázračné tabletky nezabírají. My pro vás ale máme informace o lety prozkoušené metodě, která je založena na dostatečném přísunu kvalitních bílkovin a současné redukci sacharidů a tuků, což vede ke spalování tuků při současném zabránění úbytku svalové hmoty. Spalování tuků je dosaženo pomocí redukce přísunu sacharidů, které slouží jako primární zdroj energie pro lidské tělo. Pokud je nemáme, pak jejich místo zaujmou tuky. Při spalování tuků dochází v lidském těle ke hromadění tzv. ketolátek, tato změna v tělním metabolismu se souhrnně nazývá ketóza. Ketolátky výrazně snižují nebo prakticky odstraňují vnímání hladu a navozují dobrou náladu a pocit silnější energie. Vymizení hladu a mírně euforický pocit u většiny lidí během proteinové diety je jedním z hlavních přínosů tohoto dietního konceptu. Důvodem absence hladu je rovnoměrná, mírně oscilující hladina krevního cukru, která nevede k náhlému a nežádoucímu poklesu krevního cukru. Tato dieta slouží k usnadnění hubnutí a dosažení rychlejších a viditelnějších výsledků, ale její nedílnou součástí je i správný dietní režim po jejím ukončení, abyste si dosažený váhový úbytek udrželi nebo ještě zvýraznili. Jedná se o KEN dietu.

ken dieta

Dieta KEN z anglického Ketogenic Enteral Diet (ketogenní enterální dieta) funguje na principu několikadenní léčby, kdy máte z nosu vyvedenou sondu, která je pomocí průhledné náplasti přichycené ke tváři a za ucho. Sonda vede k pumpě a vaku, do kterého si pravidelně doléváte speciální proteinový roztok. Roztok si průběžně připravujete rozpuštěním prášku ve vodě. Sondu a vak si s sebou nosíte v tašce přes rameno a můžete se libovolně pohybovat a vykonávat běžné denní činnosti. Již v roce 1974 profesor Blackburn z Harvardské univerzity v USA jako první publikoval koncept vysokoproteinové diety.

Co se průměrných váhových úbytků týče, vždy závisí na spoustě faktorů, jako je pohlaví, věk a stavba těla. Většinou se ale u sedmidenní varianty se úbytky pohybují v rozmezí 3-5 kilogramů a u desetidenní od 5 do 7 kilogramů. Metoda není pro lidské tělo úplně přirozená a je třeba, aby probíhala výhradně pod lékařským dozorem a po řádném vyšetření včetně krevních odběrů, po delší době by mohlo dojít k negativnímu vlivu především na ledviny a játra.

Metoda navíc prakticky nemá komplikace, bez problémů je vhodná i pro astmatiky, ale nemohou ji podstoupit úplně všichni.

MUDr. Evžen Machytka Ph.D.

MUDr. Evžen Machytka Ph.D.

KEN dieta není vhodná pro: diabetiky, kteří si aplikují insulin,  pacienty s renální insuficiencí (nedostatečnou funkcí ledvin), pacienty s postižením jater, při alergii na mléko nebo ml.výrobky (proteinový roztok je vyrobený převážně z ml.bílkovin), děti a mladistvé do 18 let, pacienty s jiným závažným onemocněním, jako jsou nádory, selhání srdce apod., psychicky nemocné či jedince závislé na návykových látkách.

Nyní se dostáváme k otázce ceny. V současné době žádná z tuzemských zdravotních pojišťoven tuto léčbu nehradí. Sedmidenní cyklus vychází přibližně na 6.000,- korun a desetidenní na 9.000,- Kč. K tomu je potřeba připočíst 500,- Kč za konzultaci výživového poradce + body composition a vratnou kauci na zapůjčení pumpy ve výši 5.000,- Kč. V ceně je konzultace s lékařem a krevní odběry.

Článek byl zpracován za přispění MUDr. Evžena Machytky Ph.D. (internista Fakultní nemocnice v Ostravě). Více na www.dietaken.cz

Jeden komentář → “ Proteinová ketogenní dieta (KEN) ”


  1. Petr

    5

    Hezký článek, děkuji.

    Myslíte, že pojišťovny v naší zemi začnou tuto léčbu hradit? Jistě by ji mnoho lidí využilo, ale nemají na to peníze..

    Přeji pěkný den


Zanechte komentář

Kontakt:

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat na

Provozovatel portálu:

Archiv