Publikováno Led 07 , 2015 v Zajímavosti

Posypová sůl na namrzlé komunikace

0 Komentářů
Posypová sůl na namrzlé komunikace

Zima se letos ještě příliš nepředvedla, přesto námrazy a sněhové jazyky potrápily nejednoho řidiče. Také chodci mají s ledovkou velké problémy. Není ale nic jednoduššího, než větší vrstvu sněhu z chodníku odstranit a ošetřit ho posypovou solí tak, aby nestihla vzniknout ledovka.

Posypová sůl funguje jen do -7 stupňů – je to pravda?

Ano i ne. Sůl snižuje bod mrznutí vody o mnohem více. Ovšem sníh, který připadá solný roztok ředí natolik, že je lepší počítat s fungování soli do zmiňované teploty. Toto zejména ve výše položených oblastech řeší přídavkem chloridu vápenatého do klasické směsi posypové soli. Normálně jde jen o chlorid sodný s nespékavou složkou. S přídavkem chloridu vápenatého působí směs až do teploty přesahující třicet stupňů pod nulou.

Posypová sůl je mnohem účinnější než sůl, kterou máte v kuchyni. Posypovou sůl o zrnitosti do 5 mm najdete pytlovanou po 25 kg na webu sul-posypova.cz. Na velmi přehledném webu najdete informace o posypových solí. Nás zdaleka nejvíce zaujala nabídka dopravy v rámci celé České republiky zdarma. Stačí objednat celou paletu posypového materiálu. Sůl se samozřejmě nesmí používat v potravinářství. Jako posypový materiál pak ale splňuje všechny limity nejen pro těžké kovy.

Hrozí zasolení?

Otázkou je samozřejmě dávkování. Malé množství má za následek nízkou koncentraci soli, takže může i přes posolení komunikace dojít k námrazám. Větší množství je nejen zbytečné, ale může být nebezpečné pro rostliny v nejbližší vzdálenosti solených komunikací. Pokud jste zastáncem použití štěrku, pak vězte, že jeho cena je nesrovnatelně vyšší a navíc se kamínky musejí na jaře uklízet, což samozřejmě také přírodu zatěžuje.

Při běžných zimních podmínkách je doporučené dávkování mezi deseti a dvaceti gramy na metr čtvereční.

Více se dozvíte na již zmiňovaném webovém portálu.

Zanechte komentář

Kontakt:

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat na

Provozovatel portálu:

Archiv